Owlcat Games on yksi kiireisimmistä RPG-kehittäjistä tällä hetkellä ja sillä on paljon tekemistä. Warhammer 40,000 -universumin uusien alueiden tutkimisen lisäksi kehittäjän ehkä jännittävin projekti on sen uusi kolmannen persoonan roolipeli, joka sijoittuu The Expanse -universumiin.
Mass Effect -vertailut ovat tulleet nopeasti ja kiivaasti sen jälkeen, kun The Expanse: Osiris Reborn julkistettiin, eikä Owlcat tunnu välittävän niistä lainkaan. Polygonin tuoreessa haastattelussa Osiris Rebornin luova johtaja Alexander Mishulin sanoi seuraavaa :
"Ensinnäkin, [vertaukset] ovat [meille] nöyriä. Mass Effect on meille suuri inspiraatio, koska se on ikoninen peli [Xbox 360 -sukupolvelle], ja monet [Owlcatin] tiimin jäsenet pelasivat sitä nuoruudessaan. Se inspiroi meitä. Jotkut [ihmiset] pääsevät pelien tekemisen alalle, koska he näkivät [Mass Effectin] ja innostuivat ja päättivät itse, että haluavat tehdä jotain vastaavaa tai vain tehdä pelejä elääkseen. Olisi siis mahdotonta kieltää, että Mass Effectillä on [ollut] suuri vaikutus meihin pelinkehittäjinä."
Meidän ei kuitenkaan pidä ajatella sitä suorana Mass Effect -pelien kloonina, vaikka se onkin scifi-roolipeli. "Toisaalta se on Owlcat Gamesin peli, ja se eroaa [Mass Effectistä] monin tavoin", sanoi Mishulin. "Ensinnäkin, me teemme tarinamme hieman eri tavalla. Luomme enemmän valintoja ja seurauksia ja haluamme varmistaa, että tässä pelissä on paljon asioita, jotka tarjoaa toimijuutta."
Ottaen huomioon, että ensimmäinen Mass Effect ilmestyi lähes 20 vuotta sitten, lienee aika innovoida sen kaavaa. Mishulin selitti myös, että hahmojen alkuperällä tulee olemaan paljon enemmän merkitystä. Hän sanoi, että riippuen siitä, minkä hahmon teet pelin alussa, voit kohdata eri planeetoilla vieraanvaraisen tai töykeän ympäristön.