Need for Speed -sarjan tulevaisuus on ollut ilmassa jo pitkään. Sen jälkeen, kun sarjaan on ilmestynyt useita vähemmän hyvin vastaanotettuja ja ikimuistoisia osia, kuten äskettäinen Need for Speed Unbound, julkaisija EA on ollut melko hiljaa siitä, mitä tulevaisuus tuo tullessaan sarjalle.
Tällä hetkellä näyttää epäselvältä, onko Need for Speed -pelillä tulevaisuutta ollenkaan. Tätä on vahvistanut se, että autokulttuurin fanisivusto, jota EA ja Need for Speed aiemmin tukivat, suljetaan, koska pelijulkaisija on "hyllyttänyt" sarjan.
Speedhunters sivuston perustaja ja pomo Matthew Everingham on todennut: "Speedhunters on jäässä. EA hyllytti Need For Speedin, ja se tarkoittaa, että sivustolle ei ole enää rahoitusta.
"Kiitollinen kaikesta - matkoista, tarinoista, elinikäisistä kavereista. Kuvaan edelleen, vaihdan vain vaihteita enemmän videoihin."
<social>https://www.instagram.com/p/DL8zRnrTSwl</social>
EA ei ole antanut lausuntoa tai kommentoinut Need for Speedin hyllyttämistä, mutta tiedämme, että nykyisen NFS-studion, Criterionin, tehtävänä on auttaa DICEa ja kumppaneita saamaan seuraava Battlefield yli maalilinjan. Tämä viittaa siihen, että tällä hetkellä ei ole uusia Need for Speed -pelejä tuotannossa, eikä suunnitelmia palata pelisarjan pariin lähitulevaisuudessa.
Haluaisitko toisen Need for Speed -projektin?