Perjantaina New Yorkin Madison Square Gardenissa käytiin Katie Taylorin ja Amanda Serranon kolmas ottelu, joka päättyi Serranon kolmanteen tappioon ja todennäköisesti päättyi naisten nyrkkeilyn ennennäkemätön kilpailu, joka toi Netflixin kautta miljoonia katsojia, merkkipaalu pelkästään naisille suunnatulle nyrkkeilykortille (ensimmäinen koskaan Madison Square Gardenissa), vaikka useimpien asiantuntijoiden mielestä ottelu, joka päättyi kahden tuomarin antaessa Taylorille voiton 97-93 ja kolmannen tuomarin 95-95, ei ollut yhtä jännittävä kuin kaksi edellistä.
Kyseessä on suuri hetki naisurheilulle yleensä, mutta sen takana olevat voimat ovat edelleen hyvin konservatiivisia. Mike Tysonin viime vuonna haastanut YouTuberista nyrkkeilijäksi muuttunut Jake Paul järjesti tapahtuman yhdessä Netflixin kanssa yrityksensä MVP:n (Most Valuable Promotions) kautta.
<social>https://x.com/jedigoodman/status/1943906823662449114</social>
Haastattelussa ( Talk Sportin kautta) toimittaja esitti kysymyksen "naisten näkymisestä nyrkkeilyssä". Toimittaja kehui heidän pyrkimyksiään panostaa naisten nyrkkeilyyn, mutta kiinnitti huomiota aiheeseen "Olen puhunut parin ihmisen kanssa tällä viikolla, ongelmasta, joka liittyy kehätyttöjen ottamiseen pelkästään naisille suunnatussa kortissa ja naisten seksualisointiin".
Paulin liikekumppani Nakisa Bidarian keskeytti hänet kysymällä: "Haluatko rengaspoikia?". Toimittaja vastasi: "no, pari ihmistä on sanonut: 'Miksi teillä ei ole poikia?', tai ei yhtään. Mä vaan haluan tuoda sen keskustelun esille".
Vastauksen sijaan Paul sanoi vain "bro, lopeta puhuminen". Bivarian jatkoi toimittajan kiusoittelua: "Jos joku haluaa jättää hakemuksen MVP:n rengaspojaksi, lähettäkää se tuolle nuorelle miehelle". "Lähetä se vitun Kamala Harrisille", Paul lisäsi.
"Painu WOKE ulos täältä! Ring boys... Ewww", sanoi käyttäjä Eric D. Kirk vastauksena Twitterissä olevaan klippiin hetkestä. "Mieletön itsensä ilmoittaminen L-komboon pyytämään rengaspoikia ja sitten joutuu Jake Paulin sanalliseen tarkastukseen", toinen kirjoitti.