Hollywood voi joskus olla hämmentävä, varsinkin kun kyse on nykyään rahasta. Paisuvien budjettien maailmassa näyttää siltä, että myös palkat kasvavat, etenkin kun kyse on suurten franchise-elokuvien ohjaajista.
Varietyn uuden raportin mukaan, jossa tutkitaan Supermanin A-luokan lipputulodebyytin kaikkia yksityiskohtia, palkat nousivat puheenaiheeksi. James Gunnille maksettiin ilmeisesti 15 miljoonaa dollaria hänen ohjausajastaan Supermanissa, mikä on 20 kertaa enemmän kuin näyttelijöille David Corenswetille ja Rachel Brosnahanille, jotka kumpikin ansaitsivat 750 000 dollaria ajastaan Supermanina ja Lois Lanena.
Lex Luthoria elokuvassa näyttelevä Nicholas Hoult pääsi hieman paremmin, 2 miljoonan dollarin palkkapussilla, mutta kukaan ei pärjännyt paremmin kuin Gunn, joka saa seitsennumeroista palkkaa DC:n ylimpänä johtajana.
Mitä mieltä sinä olet tästä palkasta? Liian paljon ohjaajalle vai sopiva summa näin suuresta vastuusta?