Kaakkois-Espanjassa Murciassa sijaitseva Torre Pachecon kaupunki on ollut äärioikeistolaisten mielenosoittajien ja maahanmuuttajien välisten väkivaltaisten yhteenottojen keskipiste. Välikohtaukset herättivät uudelleen keskustelun maahanmuutosta Espanjassa, mutta myös siitä, miten Telegram-ryhmien kautta järjestäytyneet äärioikeistolaiset ja äärioikeistolaiset ryhmät tuntevat jäävänsä rankaisematta ja toisinaan jopa puolet Espanjan instituutioiden poliittisesta kirjosta suojelee niitä.
Sen enempää oikeistopuolue (PP) kuin äärioikeistopuolueet (Vox) eivät tuominneet julkisesti Torre Pachecoon kokoontuneiden ääriainesten rasistisia hyökkäyksiä "metsästääkseen" maahanmuuttajia, jotka ovat enimmäkseen marokkolaisperäisiä. He väittivät puolustavansa kaupunkia maahanmuuttajien aiheuttamalta väkivallalta, mutta suurin osa poliisin pidättämistä henkilöistä, keskiviikkona 14 henkilöä, ei ollut Torre Pachecosta kotoisin, vaan he tulivat kylään vain tekosyynä päästää irti väkivaltaisesta ja muukalaisvihamielisestä luonteestaan.
Välikohtaukset alkoivat keskiviikkona 9. heinäkuuta, kun kolme maghrebilaista alkuperää olevaa miestä pahoinpiteli 68-vuotiaan miehen. Kaikki kolme pidätettiin päiviä myöhemmin kaukana sieltä, kun he yrittivät paeta Ranskaan.
Perjantaina 11. heinäkuuta Torre Pachecon kunnanvaltuusto järjesti mielenosoituksen väkivaltaa ja rikollisuutta vastaan. Mielenosoitus järjestettiin rauhanomaisesti, ja siihen osallistui ihmisiä kaikista etnisistä ryhmistä ja uskonnoista kaupungissa, jonka väestöstä noin kolmannes on syntynyt muissa maissa.
Samaan aikaan ääriainekset ja väkivaltaiset ihmiset alkoivat kuitenkin jahdata ja hyökätä, jotkut mailojen ja nuijien kanssa, jokaista maghrebiinien näköistä henkilöä vastaan. Kaduista tuli nopeasti taistelualueita, ja tilanne kiihtyi entisestään viikonlopun aikana. Sunnuntaina tuhoutui muun muassa kebabravintola, minkä vuoksi yli 75 Guardia Civilin agenttia joutui partioimaan kaduilla.
Hyökkäyksiä lietsottiin ja organisoitiin Telegram-ryhmien kautta, ja monet käyttivät tekosyynä videota Almeriassa asuvasta kodittomasta miehestä, joka joutui homofobisen hyökkäyksen kohteeksi viime toukokuussa.
<social>https://www.instagram.com/reel/DMAO0sDojVr/</social>
Mies itse nauhoitti videon, jolla hän purki huijauksen, mutta ei ennen kuin monet poliittiset ja mielipidevaikuttajat levittivät sitä, mukaan lukien Voxin kaupunginvaltuutettu José Garre, joka ei myöhemmin poistanut viestiä.
<social>https://x.com/JoseGarreTP/status/1943220354870325448</social>
Yksi pidätetyistä oli "metsästykseen" yllyttäneen ja sen järjestäneen Telegram-ryhmän Deport Them Now johtaja. Viikonlopun vakavien yhteenottojen jälkeen tilanne normalisoitui maanantaista keskiviikkoon. Uusi äärioikeistolaisten liikkeiden koolle kutsuma mielenosoitus keräsi tiistaina poliisilähteiden mukaan vain 150 ihmistä.
Domingo, viime viikon keskiviikkona pahoinpidellyksi joutunut mies jatkoi viikko myöhemmin normaalia elämäänsä ilman suurempia vammoja mustaa silmää lukuun ottamatta ja vaati RTVE:n haastattelussa paluuta rauhaan. "En halua olla elokuvan päähenkilö", hän sanoi nauraen pelatessaan ystäviensä kanssa dominoa baarissa, kuten joka iltapäivä.
Paluu normaaliin näyttää olevan varmaa, kun yöt olivat sujuneet ilman vakavia välikohtauksia ja poliisin toiminta oli vilkasta. Torre Pachecon pormestari Pedro Ángel Roca (PP) tapasi alueen imaameja keskustellakseen maahanmuuttajien tilanteesta ja vahvistaakseen hyviä suhteita ja rauhanomaista rinnakkaiseloa kaikkien etnisten ryhmien ja uskontojen naapureiden välillä.
(Lähteet: El País, RTVE, El Diario.es).