Yhdysvaltalainen tuomari on hylännyt Sonyn mahdollisuuden sopia sitä vastaan nostettu kanne tuomioistuimen ulkopuolella 7,8 miljoonan dollarin maksulla. Reutersin mukaan rahat oli tarkoitus maksaa PlayStation Store -hyvityksenä.
Yhdysvaltain piirituomari Araceli Martínez-Olguín sanoi, että tämä ehdotettu sovinto ei ollut riittävä, ja kutsui sitä "kuponkiratkaisuksi". Oikeusjuttu pyörii pitkälti sen ympärillä, että kantajat uskovat Sonyn perivän epäoikeudenmukaisesti käyttäjiltä maksuja peleistään ja pyrkineen monopolisoimaan digitaaliset markkinat Yhdysvalloissa, sillä GameStopin kaltaiset kaupat eivät saa myydä PlayStation-konsolipelien latauskoodeja.
Sony ei ole vielä kommentoinut tuomiota, mutta tuomari Araceli Martínez-Olguín on sanonut, että kantajat voivat tehdä tarkistetun ehdotuksen. Kun kanteeseen osallistuu 4,4 miljoonaa edustajaa, heidän vaatimustensa täyttämiseen saatetaan tarvita paljon enemmän rahaa.
On syytä huomauttaa, että kyseessä on eri kanne kuin hollantilaisen Mass Damage & Consumer -säätiön Alankomaissa nostama kanne, vaikka jälkimmäinen kanne koskee myös Sonyn hinnoittelua.