Yu Zidi, 12-vuotias kiinalaistyttö, joka on valloittanut maailman vuoden 2025 vesihiihdon MM-kilpailuissa, lähtee Singaporesta palkintona uroteostaan, pronssimitali naisten 4x200 metrin vapaauinnissa. Vaikka hän ei osallistunut loppukilpailuun, hän ui aiemmilla kierroksilla ja siksi hänellekin myönnetään mitali.
Zidi sijoittui neljänneksi myös 200 metrin vapaauinnissa ja 200 metrin perhosuinnissa, vain kuuden ja 31 sadasosasekunnin päähän pronssimitalista. Kaikki tämä vain 12-vuotiaana: World Aquatics teki poikkeuksen omiin sääntöihinsä (osallistujien on oltava vähintään 14-vuotiaita voidakseen kilpailla), kun he näkivät hänen uskomattomat tuloksensa.
Kun maailma hämmästelee tämän lokakuussa 13 vuotta täyttävän ihmelapsen menestystä, joka on lähes ennennäkemätöntä (Zidistä tulee uintimestaruuskilpailujen historian nuorin mitalin voittanut uimari, joka rikkoo vuodelta 1936 peräisin olevan ennätyksen), herää eettinen keskustelu siitä, pitäisikö näin nuorille lapsille edes antaa lupa osallistua huippu-urheilun kilpaurheilumaailmaan.
<social>https://x.com/WorldAquatics/status/1924430413042172233</social>
Hänen ennätyksensä viittaavat varmasti siihen, että hän voisi olla yksi suurimmista (Kiinan mestaruuskilpailuissa aiemmin vuonna 2025 hän saavutti samankaltaisia aikoja kuin Pariisin 2024 parhaat). Myös muut maailmankuulut uimarit aloittivat hyvin nuorina, kuten Summer McIntosh, Katie Ledecky tai Kyoko Iwasaki, jotka olivat 14- ja 15-vuotiaita voittaessaan mestaruuksia ja olympiamitaleita.
"Kiinassa hänen osallistumistaan puolustetaan osana urheilukulttuuria, joka palkitsee huippuosaamisen varhaisesta iästä lähtien taloudellisilla ja sosiaalisilla korvauksilla, jotka ulottuvat urheilijan koko perheeseen", kertoo El País. Mutta 12-vuotias näyttää menevän liian pitkälle, ja monet asiantuntijat ja asiantuntijat (ainakin länsimaissa) ovat huolissaan siitä, mitä rankka harjoitteluelämä voi tehdä lapsen fyysiselle ja henkiselle terveydelle.