Rodrygon tulevaisuus on yksi kesän suurimmista mysteereistä. Runkosarjan viimeisten viikkojen aikana uutisoitiin laajalti, että hän todennäköisesti jättäisi seuran, sillä hänen esityksensä olivat heikentyneet. Sitten, kun hän tuskin pääsi Xabi Alonson suunnitelmiin seuran MM-kisoihin, nuo huhut lisääntyivät. Mutta todellisuus on, että pelaaja ei halua lähteä, vaan hän haluaa jäädä, joten Real Madrid ei tyrkyttäisi häntä pois... ainakaan, elleivät he kuule todella huipputarjousta. Ja tällä hetkellä he eivät ole sitä saaneet.
Viimeisin päivitys tähän tarinaan tulee Fabrizio Romanon YouTube-kanavalta ( TeamTalkin kautta). Hän vakuutti, että " sisäisesti Rodrygo haluaa edelleen jäädä Real Madridiin ja kilpailla Real Madridin pelaajana. Rodrygo rakastaa Real Madridia. Hänen halunsa on olla tärkeä pelaaja Real Madridissa."
Romanin mukaan Rodrygon vakuuttamiseen tarvittaisiin erittäin huippuseura erittäin huipputarjouksella, mutta mitään ei ole ainakaan vielä tapahtunut. Ja kuinka paljon rahaa se olisi? Vähintään 90 miljoonaa euroa, mutta todennäköisesti 100 miljoonaa euroa tai enemmän. Tottenham Hotspur on kuulemma yksi kiinnostuneista, kun se on menettänyt Son Heung-minin LAFC:lle, mutta sen pitäisi vastata Real Madridin hintapyyntöä... ja sitten Rodrygo pitäisi saada vakuuttuneeksi.