Unitree esittelee nelijalkaisen robotin, joka voi kävellä yhtäjaksoisesti viisi tuntia

Robotti on suunniteltu kiipeämään ylös ja alas karussa maastossa ja kantamaan samalla raskasta kuormaa.
Kirjoittaja: Ben Lyons
Julkaistu 2025-08-06

Unitree on kiinalainen robottiyritys, joka on jatkuvasti laajentanut sitä, mitä tiedämme ja odotamme roboteilta. Hiljattain se lanseerasi kohtuuhintaisen humanoidirobotin, ja nyt se on laajentanut tätä nelijalkaisen vaihtoehdon seuraajalla.

Tunnetaan nimellä A2, tämä on robotti, joka on suunniteltu liikkumista ja ohjattavuutta ajatellen. Se pystyy kulkemaan jopa 20 km:n matkan tai viisi tuntia yhtäjaksoisesti pienellä kuormalla tai noin 60 % siitä, kun se on täysin kuormitettu jopa 25 kg:n painolla. Siinä on kuumavaihdettavat akut toimintasäteen laajentamiseksi, se on valmistettu alumiiniseoksesta ja vahvistetusta muovista, sen maksimiliikenopeus on 5 m/s, ja se on rakennettu niin, että se selviytyy helposti vaikeassa maastossa.

Toisin kuin humanoidi R1, A2 ei ole tällä hetkellä tavallisten kuluttajien ostettavissa, joten on epäselvää, mihin hintaluokkaan laite sijoittuu.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin