Asia on ollut ilmassa jo jonkin aikaa, mutta neljännesvuosittaisen tulosraporttinsa aikana Sony vahvisti vihdoin, että se aikoo virallisesti luopua yksinoikeuksista ja keskittyä sen sijaan monialustaiseen liiketoimintamalliin. Yksinkertaisesti sanottuna - tehdä niin kuin Microsoft on tehnyt ja julkaista pelinsä mahdollisimman monelle pelaajalle.
Spekulaatiot Helldivers 2:n ympärillä ja mitä se tarkoitti, että peli julkaistaisiin pian Xboxille, ovat nyt osoittautuneet todeksi. Sonyn vanhempi varatoimitusjohtaja Sadahiko Hayakawa selitti, että tavoitteena on rakentaa suurempia yhteisöjä ja lisätä sitoutumista myös niiden pelaajien keskuudessa, jotka eivät omista PlayStationia.
"Pelibisneksessä olemme siirtymässä pois laitteistokeskeisestä liiketoimintamallista enemmän alustabisnekseen, joka laajentaa yhteisöä ja lisää sitoutumista."
Sony korostaa, että tämä ei tarkoita PlayStationin loppua konsolina. Sekä PlayStation 6 että seuraavan sukupolven Xbox ovat tunnetusti jo kehitteillä, joten yhtiöiden välinen kilpailu jatkuu. Jatkossa pelikenttä on kuitenkin paljon avoimempi, ja ratkaisevia tekijöitä ovat raaka teho, hinta ja muut tekijät - eivät niinkään yksinoikeuspelit.
Tämä tarkoittaa, että Nintendo pysyy todennäköisesti ainoana perinteisenä konsoli- ja pelivalmistajana, jonka pelejä voi nauttia vain sen omalla laitteistolla.
Mitä mieltä sinä olet tästä tulevaisuudesta, jossa sekä Sony että Microsoft ovat kaikkialla ja kaikessa?
<social>https://www.threads.com/@hazzadorgamin9/post/DND6BVLTBC2</social>