Marvel Rivalsin tuottaja vastaa kritiikkiin, joka koskee heidän "gooner-asujaan"

Tuottaja Guangyun Chen: "Otamme nuo klassiset sarjakuvamallit ja teemme niistä muodikkaampia".
Kirjoittaja: Petter Hegevall
Julkaistu 2025-08-14

Kun Netease, Overwatch-kloonin Marvel Rivals takana oleva tiimi, päätti julkaista joukon uusia asuja, joissa monet johtavista sankarittarista olivat niukasti pukeutuneita, fanien reaktiot olivat odotetusti äänekkäitä. Tyytymättömät fanit syyttivät Neteasea useiden niin sanottujen "gooner-asujen" julkaisusta, kosmeettisista esineistä, jotka kuvaavat naishahmoja hyvin provosoivalla tavalla. Tuottaja Guangyun Chen kommentoi tätä youtubettaja Rivals Assembledin haastattelussa.

"Koska suunnittelumme, kuten aiemmin mainittiin, on saanut inspiraationsa klassisista sarjakuva-aiheista, mukaan lukien muutamat erittäin erinomaiset asut, kuten Mantis ja myös Psylocken kosto, nämä kaikki ovat peräisin klassisista sarjakuvamalleista. Otamme nämä klassiset sarjakuvamallit ja teemme niiden pohjalta muodikkaampia malleja saadaksemme pelaajien arvostuksen. Uskon, että tämä kuvastaa myös pelaajiemme laajaa tunnustusta."

Kehitystiimin mukaan asujen uunnittelu on siis otettu suoraan Marvelin sarjakuvista, riippumatta siitä, kuinka paljon ihoa nyt näkyy.

<bild></bild>
<bild></bild>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin