Venäjän isku haavoitti 14 siviiliä Sumyn alueella

Ukraina vaatii tiukempia pakotteita viimeisimmän yöllisen hyökkäyksen jälkeen.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-08-20

Viimeisimmät uutiset Venäjästä ja Ukrainasta. Ukrainaan iski yöllä uusi venäläisten iskujen aalto, jonka seurauksena 14 siviiliä loukkaantui koillisella Sumyn alueella. Haavoittuneiden joukossa oli lapsia, kun asuinalueelle tehtiin isku.

"Viime yönä lennokki-isku Okhtyrkaan Sumyn alueella haavoitti 14 ihmistä. Perhe, jolla oli haavoittuneita lapsia - 5 kuukauden, 4 vuoden ja 6 vuoden ikäisiä - haki apua iskun jälkeen." Ukrainan presidentti Volodymyr Zelensky kirjoitti X:ssä.

Viranomaiset kuvailivat hyökkäystä jälleen yhdeksi terroriteoksi, joka kohdistui perheisiin heidän nukkuessaan ja jossa lennokit ja ohjukset kohdistettiin Sumyn lisäksi myös muille alueille, kuten Tšernihiviin, Harkiviin ja Pultavan alueelle. Kaikkiaan käytettiin yli 60 lennokkia ja ballistista ohjusta.

Myös etelässä sijaitsevia energialaitoksia vahingoitettiin, mikä korostaa Moskovan uutta keskittymistä kriittiseen infrastruktuuriin. Zelensky on vaatinut kovempia pakotteita ja vahvempia turvatakuita ja korostanut, että vain Venäjään kohdistuva jatkuva painostus voi tuoda luotettavan rauhan.

<social>https://x.com/ZelenskyyUa/status/1958080635240652899</social>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin