Tutustu Segan ja Legon Mega Drive -ohjaimeen

Se ei todellakaan näytä mukavalta, eikä se toimi, mutta se on silti uusi todiste siitä, että Sega haluaa todella alkaa tutkia rikasta perintöään.
Kirjoittaja: Jonas Mäki
Julkaistu 2025-08-25

Lego ja Sega ovat tehneet yhteistyötä aiemminkin, lähinnä Sonic the Hedgehog -peleihin perustuvien sarjojen rakentamisessa. Ilmeisesti he ovat kuitenkin syventämässä yhteistyötään, ja Lego julkaisee pian sarjan, joka perustuu yhtiön ikonisimpaan ohjaimeen.

Anteeksi Dreamcast, mutta puhumme tietenkin Mega Drivesta... 16-bittisestä konsolista, joka antoi Nintendolle kyytiä 90-luvun alkupuoliskolla. Yhteistyöstä on tiedetty jo aiemmista vuodoista lähtien, mutta nyt Bluesky-käyttäjä Wario64 on löytänyt myös ensimmäisen kuvan laitteesta.

Voit katsoa, miltä se näyttää alta. Ensi-ilta on 8. syyskuuta, mutta valitettavasti sitä ei näytä olevan saatavilla erikseen, vaan ainoastaan bonuksena isompien Lego-ostosten yhteydessä (vähintään 130 euroa, vastaa 113 puntaa). Lego-ohjain koostuu 260 palasta, ja nyt pidämme peukkuja, että Lego ja Sega kehittävät yhdessä Mega Drive -setin, jollaisen Atari 2600 ja NES ovat aiemmin saaneet.

<social>https://bsky.app/profile/wario64.bsky.social/post/3lx3j22vtku2c</social>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin