Porepunkahin ampuminen: Kaksi poliisia kuoli Australian maaseutukaupungissa

Poliisi metsästää asemiestä väijytyksen jälkeen, kun lainvalvontaviranomaiset ovat järkyttyneitä.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-08-26

Uudemmat uutiset Australiasta. Kaksi poliisia on menettänyt henkensä ja kolmas on edelleen vakavasti loukkaantunut väkivaltaisen yhteenoton jälkeen maaseutukartanossa Victorian koillisosassa tiistaina, kertoivat paikalliset tiedotusvälineet.

"Tänään on ollut syvän surun ja järkytyksen päivä yhteisöllemme. Esitämme sydämelliset surunvalittelumme Porepunkahissa traagisesti kuolleiden kahden poliisin perheille, ystäville ja kollegoille", pormestari Sarah Nicholas sanoi lausunnossaan.

Viranomaisten mukaan välikohtaus sattui, kun poliisit olivat suorittamassa etsintälupaa, ja epäilty pakeni paikalta perheenjäsenten mukana. Hänen uskotaan olevan hallituksen vastainen, ja raskaasti aseistetut yksiköt haravoivat nyt ympäröivää pusikkoa.

Paikalliset koulut ja laitokset on suljettu, ja asukkaita kehotetaan pysymään sisätiloissa. Viranomaiset ovat korostaneet, että yhteisö on edelleen vaarassa, ja kehottivat yleisöä varovaisuuteen etsintöjen jatkuessa. Kuten aina, pysykää kuulolla, jos saatte lisätietoja.

<social>https://www.youtube.com/watch?v=_xWfiswhgrE</social>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin