Chelsea tekee 50 miljoonan euron tarjouksen Barçan Fermín Lópezista

Myynti lopettaisi Barcelonan talousvaikeudet.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2025-08-26

Fermín López, 22-vuotias, yksi FC Barcelonan nuoren ja nälkäisen joukkueen avainpelaajista, johon hän liittyi vuonna 2024, on herättänyt monien seurojen huomion ympäri maailmaa, ja erityisesti yksi on valmis tekemään tarjouksen keskikenttäpelaajasta: Chelsea. The Athleticin mukaan Chelsea on tehnyt tarjouksen pelaajasta kiinnostuneelle FC Barcelonalle.

Sport väittää, että tarjous on jo lähetetty ja seura miettii sitä. Se on iso, 50 miljoonaa euroa, ja se lopettaisi heidän taloudelliset vaikeutensa. Se ei pysty tällä hetkellä noudattamaan LaLigan Financial Fair Play -sääntöjä, eikä useita pelaajia, Szczesnyä, Gerard Martínia ja Roony Bardgjhia, ole vielä rekisteröity, sillä seura voi tehdä sen vain, jos muut pelaajat lähtevät: Iñaki Peña, Oriol Romeu ja Héctor Fort.

50 miljoonan euron arvoinen myynti helpottaisi heidän taloudellista toimintaansa. Se voisi myös tarkoittaa, että Marc Casadó, jonka huhuttiin myös lähtevän seurasta myynnin myötä, voisi jäädä. Ongelmana on, että teoriassa kukaan pelaajista ei halua lähteä seurasta.

Kesän siirtomarkkinoiden päättymiseen on enää vajaa viikko, joten seuraamme tilannetta tarkasti...

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin