Hollywoodin analyytikot kutsuvat kesän 2025 lipputuloja flopiksi

Vuoden 2025 kesän lipputuloihin kohdistettiin suuria toiveita, sillä tavoitteena oli saavuttaa vuoden 2023 ennätyksellinen kausi. Elokuun lähestyessä loppuaan luvut kertovat kuitenkin toista tarinaa.
Kirjoittaja: Marcus Persson
Julkaistu 2025-08-29

Yhdysvaltain elokuvateollisuus oli asettanut tavoitteekseen noin neljän miljardin dollarin lipputulot kesä-, heinä- ja elokuussa 2025. Tämä luku olisi asettanut tämän vuoden hieman alle vuoden 2023 vertailuarvon, jolloin Barbie ja Oppenheimer loivat kerran sukupolvessa tapahtuvan tuplahitin, joka toi yleisön sankoin joukoin takaisin. Nyt elokuun lopulla on selvää, että tavoitetta ei saavuteta. Sen sijaan kesän lipputulot päätyvät 3,53 miljardiin dollariin, mikä on Varietyn siteeraamien alan analyytikoiden mukaan pettymys kautta linjan.

Disneyn Lilo & Stitch -elokuvan uusintaversio menestyi poikkeuksellisen hyvin, ja se oli kesän paras elokuva 1,1 miljardin dollarin maailmanlaajuisella tuloksella. Sen kannoilla oli Jurassic World: Rebirth, joka tuotti 850 miljoonaa dollaria ja vakiinnutti asemansa toisena suurena vetonaulana. Näitä menestyksiä varjostivat kuitenkin muut odotetut elokuvat, jotka eivät yksinkertaisesti tuottaneet tulosta.

Edes supersankarit eivät pystyneet pelastamaan päivää, ja Marvel joutui kokemaan takaiskuja, kun Thunderbolts alisuoritti huonosti ja The Fantastic Four: First Steps -elokuvalla oli huono menestys. Jälkimmäisen elokuvan tuotantobudjetti oli 240 miljoonaa dollaria ja markkinointikampanja 200 miljoonaa dollaria, mutta sen tulos oli 490 miljoonaa dollaria, mikä tarkoittaa, että se ei päässyt edes tasoihin teatterilevityksensä aikana.

Eräs lipputuloanalyytikko sanoi Varietylle puhuessaan:

"Kun vain yksi elokuva on saavuttanut maailmanlaajuisesti miljardi dollaria, on selvää, että Hollywoodin on vielä hiukan pohdittava, miten se voi saada yleisön uudelleen mukaansa maailmanlaajuisesti. Aloita rytinällä, lopeta rytinällä - näin kesäelokuvan pitäisi saada yleisö liikkeelle. Näin ei tapahtunut tänä kesänä, ja tulokset puhuvat puolestaan."

Analyytikot muistuttavat, että kesä on perinteisesti Hollywoodin vahvin sesonki, ja sen osuus vuotuisesta lipputulosta on usein noin 40 prosenttia. Pandemian jälkeen tarunomainen neljän miljardin dollarin kotimainen virstanpylväs on kuitenkin saavutettu vain kerran - Barbenheimer-ilmiön aikana vuonna 2023. Tämän vuoden piti olla jälleen uusi nousu, mutta sen sijaan se korostaa, miten epävakaat teatterimarkkinat ovat, vaikka ohjelmistossa olisi suuria brändejä ja supersankareita. Syksyn julkaisut ovat vielä edessä, ja studiot yrittävät nyt kuroa menetettyä etumatkaa umpeen, mutta kesän 2025 elokuvakausi on virallisesti floppi.

Onko tämä kesä mielestäsi lipputulojen floppi? Vai piditkö ensi-iltansa saaneista elokuvista?

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin