Norja hankkii brittiläisvalmisteisia fregatteja tähän mennessä suurimpana puolustusinvestointina

Norja valitsee brittikumppanuuden merivoimien voimavarojen lisäämiseksi.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-09-01

Viimeisimmät uutiset Norjasta. Pohjoismainen valtio on valinnut Yhdistyneen kuningaskunnan tärkeimmäksi kumppanikseen hankkimaan uuden laivaston edistyksellisiä sota-aluksia, mikä merkitsee maan tähän mennessä suurinta puolustusinvestointia (14 miljardin dollarin sopimus), Norjan hallitus kertoi.

Sopimuksen mukaan BAE Systemsin Type 26 -fregatteja rakennetaan Glasgow'ssa, ja ne integroidaan myöhemmin Norjan laivastoon, mikä parantaa sen sukellusveneiden torjuntakykyä. Oslo harkitsi useiden eurooppalaisten ja yhdysvaltalaisten kilpailijoiden tarjouksia ennen kuin se valitsi Ison-Britannian.

"Valinta on ollut vaikea, sillä neljä ehdokasta on tehnyt vahvat ja kilpailukykyiset ehdotukset. Ne ovat kaikki läheisiä liittolaisia. Laaja turvallisuus- ja puolustuspoliittinen yhteistyö jatkuu täysimittaisena kaikkien niiden kanssa", Jonas Gahr Støre sanoi(täällä).

Alukset vastaavat kuninkaalliselle laivastolle tilattuja aluksia, mikä takaa yhteentoimivuuden ja virtaviivaistetun huollon näiden kahden liittolaisen välillä. Alusten toimitusten on määrä alkaa ensi vuosikymmenellä, ja niiden odotetaan palvelevan useita merivoimien sukupolvia.

PLYMOUTH, DEVON/UK - 26. kesäkuuta 2018. HMS Somerset (Type 23 -fregatti) lähdössä Devonportin telakalta, Plymouth, Devon, Englanti.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin