Uudemmat uutiset Israelista ja Palestiinasta. Belgia on vahvistanut tunnustavansa Palestiinan valtion tämän kuun YK:n yleiskokouksessa ja yhtyy näin yhä useampaan länsimaiseen valtiota kannattavaan joukkoon.
Ulkoministeri Maxime Prevot ilmoitti asiasta tiistaina, ja se esiteltiin osana Ranskan ja Saudi-Arabian johtamaa aloitetta. Se on sekä humanitaarinen vastaus Gazan kriisiin että poliittinen viesti Israelin siirtokuntien laajentamista vastaan.
Tunnustamisen ohella Belgia suunnittelee kohdennettuja pakotteita israelilaisille yksiköille. Päätös tehdään, koska eurooppalaiset kumppanit ovat edelleen eri mieltä siitä, kuinka pitkälle Israelia pitäisi painostaa, kun taas Washington vaatii, että Palestiinan valtio voi syntyä vain suorien neuvottelujen kautta.
<social>https://x.com/prevotmaxime/status/1962677090991415559</social>
<social>https://x.com/prevotmaxime/status/1962677161568981219</social>