Gamescomin aikana pääsimme vihdoin tutustumaan tarkemmin Resident Evil Requiemiin ja pystyimme jakamaan vaikutelmamme esikatselussa, jonka löydät täältä. Tämä erittäin lupaava kauhupeli on tällä hetkellä julkistettu PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series S/X:lle - ja se näyttää uskomattoman hyvältä.
Tästä huolimatta näyttää kuitenkin siltä, että Capcom haluaa, että useammat ihmiset pääsevät pelaamaan sitä, ja myös heikommilla alustoilla. Näin ainakin väittää usein hyvin tarkka Capcomin sisäpiiriläinen Dusk Golem, joka kirjoittaa olevansa samaa mieltä aiempien huhujen kanssa siitä, että Requiem on tulossa myös PlayStation 4:lle ja Switch 2:lle:
"En ala kiertelemään, Resident Evil Requiem pitäisi julkaista PlayStation 4:lle ja Nintendo Switch 2:lle, ja tämä näyttää olevan tiedossa kulissien takana. En ole ensimmäinen henkilö, joka on sanonut tämän julkisesti, vahvistan vain. Olen puhunut asiasta viiden eri ihmisen kanssa viime viikkoina ja tiedän, että eräs toinen hyvämaineinen kaveri sanoi saman alle viikko sitten. Ei siis minulta, mutta olen kuullut samaa.
En ole varma tuleeko se julkaisussa, ja arvelen, että se tulee olemaan eri versio eri tekniikalla tavallaan 360/PS3 & Wii/PS2 -aikakauden tapaan, koska jotkut Requiemin ominaisuudet, kuten säteenseuranta, ovat keskittyneet nykyaikaisille alustoille.
Mutta jos kysymys on, tapahtuuko se vai ei, vastaus on aika lailla, että kyllä se tapahtuu."
Ottaen huomioon, että näitä versioita ei ole vielä virallisesti julkistettu, vaikuttaa todennäköiseltä (olettaen tietysti, että tiedot pitävät paikkansa), että Capcom ei pyri saamaan niitä valmiiksi muille formaateille helmikuussa. Ota tämä tieto ripauksella kosher-suolaa, koska kyseessä on kuitenkin vahvistamaton tieto, mutta Dusk Golem on ainakin yksi luotettavimmista vuotajista.