Vaikka Microsoft on viimeisten viiden vuoden aikana ponnistellut huomattavasti laajentaakseen Xboxille saatavilla olevien pelien valikoimaa, on jo pitkään ollut yleisesti hyväksytty, että Xbox-pelaajat ovat toimintapelien nälkäistä yleisöä. Sarjat, kuten Call of Duty, Gears of War ja Halo, ovat kaikki tehneet läpimurtonsa Xboxilla.
Siksi monet ihmiset ajattelivat Helldivers II:n lanseerauksen yhteydessä, että se olisi sopinut täydellisesti Xbox-yleisölle. Ja ilmeisesti he olivat täysin oikeassa, sillä viime kuussa Xbox-fanien oli vihdoin aika pelastaa Super Earth ja levittää demokratiaa.
Nyt Alinea Insight (kiitos GameRant) raportoi, että oli neronleimaus Sonylta julkaista peli Xboxille, sillä fakta on, että peli myi julkaisussaan paremmin Xbox Series S/X:llä kuin PlayStation 5:llä. Ensimmäisten kuuden päivän aikana Xbox Series X -painosta myytiin yhteensä 926 000 kappaletta, ja PlayStation 5:llä vastaava luku on tiettävästi 633 000 kappaletta, mikä on aika merkittävä ero.
Ruotsalainen kehittäjä Arrowhead ja Sony olivat myös panostaneet Xbox-versioon, joka sisälsi bonussisältöä Halo-universumista ODST-panssareiden, aseiden ja muiden herkkujen muodossa, mikä varmasti auttoi luomaan ylimääräistä kiinnostusta.