IFA 2025: Lepro julkistaa maailman ensimmäisen tekoälykkään valaisinmalliston

Sisältämällä integroidun tekoälymikrofonin voit aktivoida ja säätää näitä valoja ilman, että niitä tarvitsee kytkeä keskittimeen tai ulkoiseen kaiuttimeen.
Kirjoittaja: Ben Lyons
Julkaistu 2025-09-05

Älykkäät valaistukset ovat yhä suositumpia, kun ihmiset alkavat tuoda yhä enemmän älykkäitä tuotteita kotiinsa. Nämä laitteet yhdistetään keskittimiin tai tekoälyjärjestelmiin, kuten Apple tai Google Home, ja niiden avulla voit sytyttää valot (tai jopa säätää lämmitystasoja) pyytämällä yksinkertaisesti Siri, Gemini, Alexa ja niin edelleen tekemään kovan työn. Vaikka tämä on hyödyllistä, joskus kaiken liittäminen yhteen ydinjärjestelmään voi olla hankalaa ja johtaa ongelmiin, minkä vuoksi Lepro on keksinyt melko intuitiivisen idean.

Osana IFA 2025 -tapahtumaa teknologiavalmistaja on paljastanut tekoälyvalojen sarjan, jota kuvataan maailman ensimmäiseksi laatuaan. Pohjimmiltaan ne toimivat aivan kuten tavalliset älyvalot, paitsi että niitä ei tarvitse kytkeä samalla tavalla kuin Philips Hue tai Nanoleaf, sillä kun ne on kerran asennettu, voit suoraan puhua valojen kanssa ja mukauttaa valaistustasoja, kytkeä ne päälle ja pois päältä ja niin edelleen, ja kaikki tämä yksinkertaisesti sanomalla "Hei Lepro" aloituskomentona.

Kaikkiaan on julkistettu neljä tuotetta, jotka ovat TB1-Pro pöytävalaisin, S1-Pro LED-nauha, N1-Pro köysivalaisin ja OE1-Pro ohut älykäs lattiavalaisin. Kaikissa neljässä laitteessa on tekoälykorporaatio handsfree-ohjausta varten, Wi-Fi-yhteys ja myös moderni muotoilu.

Tarkkoja lanseeraussuunnitelmia ei ole vielä julkistettu, mutta Lepro aikoo debytoida ensimmäisen aallon tuotteet Pohjois-Amerikassa myöhemmin tänä vuonna ilmoittamattomaan hintaluokkaan, ennen kuin ne tulevat sitten muille alueille ympäri maailmaa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin