Vaikka PlayStation oli konsoli, jolla Resident Evil sai alkunsa, on helppo unohtaa, että Capcom julkaisi alun perin Code: Veronican yksinoikeudella Dreamcastille, ennen kuin se keskittyi kauhusarjansa kanssa kokonaan Gamecubeen, mukaan lukien ensimmäisen pelin uusintaversio sekä yksinoikeudella julkaistut Resident Evil Zero ja Resident Evil 4.
Sittemmin Nintendon konsolit eivät ole olleet oikea paikka, jos haluaa nauttia Resident Evilistä. Vaikka Switchille julkaistiinkin pelejä, ne olivat pilvipohjaisia. Mutta nyt on Switch 2 ulkona, ja sillä on aivan eri tason suorituskyky pelata, ja nyt kaksi melko tunnettua sisäpiiriläistä (huomattu Redditin kautta) vihjailee, että Resident Evil 7: Biohazard on tulossa Switch 2:lle. Ilmeisesti nämä ovat natiiviversioita, joten voimme pelata ilman pilvi- ja verkkoyhteyttä.
Usein on huhuttu, että Nintendo Direct on tulossa myöhemmin tällä viikolla, ja jos näin on, toivomme, että tämä todellakin näkyy. Ja jos näin on, on luultavasti vain ajan kysymys, milloin Resident Evil Village julkistetaan myös Switch 2:lle.