Haluamiemme pelien pelaaminen on itsestäänselvyys useimmille, mutta ei kaikkialla. Otetaan esimerkiksi Venäjä. Vapautta on vähennetty siellä tasaisesti jo pitkään, ja tämä on kärjistynyt entisestään Ukrainan sodan käynnistyttyä.
Ja nyt Reset Era raportoi, että Roskomnadzor (Venäjän mediavalvonta- ja sensuurivirasto) on ollut taas asialla. Tällä kertaa kohteena on kokonainen pelialusta, nimittäin Itch.io, suosittu indie-palvelu, josta hyötyvät sekä kehittäjät että pelaajat.
Venäläisten Reddit-käyttäjien mukaan alustaan ei enää pääse käsiksi, mutta selitystä miksi, ei ole annettu. On spekuloitu, että syynä voi olla se, että tietyissä palvelun peleissä on sisältöä, josta Roskomnadzor ei pidä, erityisesti LGBTQ- ja Ukrainaan liittyvää sisältöä.
Virallista lausuntoa ei luultavasti kannata odottaa, mutta palvelu on edelleen käytettävissä Venäjällä niille, joilla on VPN-ratkaisu. Nähtäväksi jää, katoaako maasta tulevaisuudessa lisää pelipalveluita.