Pyöräilykilpailun La Vuelta a España aikana järjestetyillä Israelin vastaisilla mielenosoituksilla on ollut poliittisia seurauksia. Kansainvälinen pyöräilyliitto (UCI) on lähettänyt ankaran lausunnon, jossa se tuomitsee paitsi mielenosoitukset, jotka johtivat siihen, että viimeinen etappi jouduttiin keskeyttämään 60 kilometriä ennen maalia, kun tuhannet ihmiset tunkeutuivat kaduille, myös Espanjan hallituksen, joka on "tukenut toimia, jotka voivat estää urheilukilpailun sujuvuuden, ja joissakin tapauksissa ilmaissut ihailunsa mielenosoittajia kohtaan".
UCI väittää, että tämä kanta on "ristiriidassa olympialaisten yhtenäisyyden, keskinäisen kunnioituksen ja rauhan arvojen kanssa" ja jopa "kyseenalaistaa Espanjan kyvyn isännöidä suuria kansainvälisiä urheilutapahtumia ja varmistaa, että ne järjestetään turvallisissa olosuhteissa ja olympialaisen peruskirjan periaatteiden mukaisesti".
Vuosittaisen Vuelta lisäksi ensi vuonna Tour de France lähtee Barcelonasta.
"Urheilun on pysyttävä itsenäisenä, jotta se voi täyttää tehtävänsä rauhanvälineenä", sanoo UCI.
Lausunto jatkuu: "UCI tuomitsee jyrkästi urheilun hyväksikäytön poliittisiin tarkoituksiin yleensä ja erityisesti hallituksen taholta. Urheilun on pysyttävä itsenäisenä, jotta se voi täyttää tehtävänsä rauhanvälineenä. Ei ole hyväksyttävää ja haitallista, että urheilumme harhautetaan pois sen yleismaailmallisesta tehtävästä. Lisäksi on olemassa erityisiä foorumeita, joilla maat voivat keskustella erimielisyyksistään."
UCI:n viestissä ei mainita missään vaiheessa, että mielenosoituksissa käytettiin urheilun näkyvyyttä välineenä pyytää rauhaa Gazaan, kun Israel on jo murhannut 65 000 siviiliä ja aloitti tiistaina maahyökkäyksen Gazan kaupunkiin.
Samaan aikaan Espanjan hallituksen Israelia vastaan suunnattu tuomitseva aalto on ulottunut myös muille aloille, kuten Espanjan julkisen television viralliseen ilmoitukseen, jonka mukaan se ei osallistu Eurovision laulukilpailuihin, jos myös Israel osallistuu niihin.