Hollow Knight: Silksong ei vähennä vaikeustasoa toisessa korjauksessa

Sen sijaan Team Cherry on keskittynyt korjaamaan kriittisempiä bugeja.
Kirjoittaja: Alex Hopley
Julkaistu 2025-09-17

Team Cherry on julkistanut toisen patchin hittipeliin Hollow Knight: Silksong. Toisin kuin pelin ensimmäinen päivitys, joka vähensi joidenkin alkupelin pomojen vaikeutta, tämä patch ei sisällä mitään nerffejä, vaan sen sijaan se pyrkii vain poistamaan kriittisiä bugeja.

Hollow Knight: Silksong on joutunut kritiikin kohteeksi vaikeutensa vuoksi julkaisusta lähtien, sillä se on pakottanut pelaajat ponnistelemaan paljon enemmän kuin ensimmäinen peli. Valituksista huolimatta Team Cherry näyttää kuitenkin pysyvän kannassaan.

Toisen korjauksen, joka on nyt saatavilla Steamin beta-haaran kautta, korjaustiedot ovat seuraavat:


Lisätty Dithering-efekti -vaihtoehto videon lisäasetuksiin. Vähentää värien kaistaisuutta, mutta voi hieman pehmentää etualan kohteiden ulkonäköä. Oletusasetus on 'Pois'.
Päivitettiin Herald's Wish -saavutuksen kuvaus selventämään, että pelaajan on sekä täytettävä toive että pelattava peli loppuun.
Korjattu se, että Savage Beastfly jäi joskus Far Fieldsissä laavan alle.
Korjattiin harvinaiset tapaukset, joissa Sethin pyhäkkövartija pääsi ulos rajojen ulkopuolelle taistelun aikana.
Lisättiin pyydys, joka estää Lugolin lentämisen joskus pois ruudulta eikä palaa takaisin taistelun aikana.
Vähennettiin entisestään mahdollisuutta, että Silk Snipperit jäivät jumiin rajojen ulkopuolelle Chapel of the Reaper -taistelussa.
Korjattiin useita tapauksia, joissa pomojen kuoleminen niiden tappamisen aikana aiheutti kuoleman sekavan tai epäsynkronisen toiston.
Korjattu Shaman Binding pohjaan siirtymisessä aiheutti softlockin.
Cocoonin sijainnit joissakin paikoissa päivitettiin, jotta se ei spawnaa vaikeapääsyisillä alueilla.
Korjattu Liquid Lacquer -kuriirin toimitus ei ollut käytettävissä Steel Soul -tilassa.
Korjattiin, että jotkin NPC:t eivät tietyissä tapauksissa toistaneet oikein kirottuja vihjeitä sisältäviä dialogeja.
Korjattiin se, että Pondcatcher Reed ei pystynyt lentämään pois laulamisen jälkeen.
Korjattu Verdania-muistipallot toistivat joskus kerroksittaisia ruudun reunan räjähdystehosteita.
Korjattiin se, että taukolaskuri ei toiminut tietyissä monimurskaintyökaluissa, esim. Conchcutterissa.
Korjattu Volt Filament -vahinkokerroin ei toiminut tietyissä Silk Skills -taidoissa.
Korjattu Cogfliesin ja Wispsin epäasianmukainen kohdistaminen Skullwingsiin.
Korjattu Cogfliesin HP:n virheellinen palauttaminen täyteen kohtauksen vaihtuessa.
Korjattu Curveclaw rikkoutui aina ensimmäisellä osumalla sen jälkeen, kun se oli torjuttu.
Korjattiin se, että Plasmium Phial ja Flea Brew eivät joskus palautuneet tarkoitetulla tavalla penkillä.
Useita muita pienempiä parannuksia ja korjauksia.


Team Cherry viimeistelee korjausta, kunnes se on saatavilla kaikilla alustoilla, joten pidä silmällä päivitystä tulevina päivinä. Jos Silksongin vaikeusaste on yhä ongelma, on olemassa modeja, jotka ovat pyrkineet helpottamaan pelaajien pelaamista Hornetina.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin