PS4 asentaa pelejä taustalla - myös levyltä

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2013-04-25

Yksi Playstation 4:n julkistuksessa esitellyistä ominaisuuksista oli ns. PlayGo, jonka avulla latauspelien pelaamisen voi aloittaa jo ennen latauksen valmistumista. Playstation 4:n pääarkkitehti Mark Cerny valottaa Gamasutran jutussa, että samaa systeemiä hyödynnetään myös blu-ray-levyjä käytettäessä.

Pelaamisen voi siis aloittaa blu-ray-levyltä, mutta pelin edetessä PS4 kopioi automaattisesti dataa kiintolevylle, kunnes tunnin tai parin jälkeen koko peli pyörii kiintolevyltä.

Cernyn mukaan kokonaan asennettu peli toimii "dramaattisesti nopeammin", koska blu-ray alkaa käydä hitaaksi uuden sukupolven peleille. Hän ei kuitenkaan sanonut, onko asennus pakollista ja miten kiintolevytilan käy.

Jutussa Cerny korosti, että PS4:n erikoispiirit pitävät huolen siitä, etteivät asennuksen kaltaiset taustaprosessit haittaa keskusprosessorien suorituskykyä.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin