Jo vuosia on huhuttu, että Halo: Combat Evolvedin uusintaversio on työn alla. Alkuperäisestä julkaistiin remasterointi sen kymmenvuotisjuhlavuonna 2011, ja ensi vuonna sarja juhlii 25-vuotisjuhlaansa, joka varmasti noteerataan.
Nyt uusi huhu on noussut pintaan, ja saamme tietää lisää myös vielä vahvistamattoman projektin mahdollisesta kehittäjästä. Halo-vuotaja Mr. Rebs väittää kuulleensa, että Virtuous (joka teki hiljattain hyvää työtä The Elder Scrolls IV: Oblivion Remasteredin kanssa) on mukana kehityksessä Halo Studiosin johdolla. Käytettävän grafiikkamoottorin sanotaan olevan jonkinlainen hybridiratkaisu (kuten edellä mainitussa Oblivionissa).
Nämä ovat jo sinänsä jännittäviä huhuja, sillä Mr. Rebs tietää usein mistä puhuu, mutta asia muuttuu vielä paremmaksi, sillä Xbox Era väitti pian tämän jälkeen pystyvänsä vahvistamaan kaikki tiedot.
Vaikuttaa siis uskottavalta, että se, mitä tulemme näkemään 24. lokakuuta, on todellakin Halo: Combat Evolvedin uusintaversio, ja jos se näyttää samalta kuin konseptikuvat, joita esiteltiin 343 Industriesin nimenmuutoksen yhteydessä Halo Studiosiksi, meillä on jotain jännittävää odotettavissa.


<bild></bild>