Naisten Mestarien liiga jatkui tällä viikolla liigavaiheen ottelupäivällä 2 kuudesta, vain muutama päivä kilpailun alkamisen ja uuden formaatin debyytin jälkeen naisten jalkapallon huippukilpailussa. Jälleen, kuten tapahtui ottelupäivänä 1, se osoitti suuret tasoerot eurooppalaisten seurojen välillä.
Odotetusti Barcelonan, Chelsean ja Olympique Lyonin kaltaiset eurooppalaiset jättiläiset murskasivat vastustajansa. Itävaltalainen St. Pölten, norjalainen Vålerenga ja Roma hukkuvat taulukossa jo kahden tappion myötä, kun taas Paris FC pitää kiinni 12 parhaan joukossa tasapelin ansiosta belgialaisseura Oud-Heverlee Leuvenia vastaan, joka kukisti hollantilaisen Twenten.
Mestarien liigan tulokset keskiviikkona 15. lokakuuta
OL Lyonnes 3-0 St Pölten
Vålerenga 1-2 Wolfsburg
Roma 0-4 Barcelona
Chelsea 4-0 Paris FC
OH Leuven 2-1 Twente
Ottelut torstaina 16. lokakuuta
Atleti vs Manchester United (18:45)
Bayern München - Juventus (21:00)
Paris Saint-Germain - Real Madrid (21:00)
Benfica - Arsenal (21:00)
Miten katsella naisten Mestarien liigaa
Tänä vuonna kilpailu löytää uuden kodin Disney+, joka striimaa UEFA-kilpailun maailmanlaajuisesti ilman lisäkustannuksia ESPN:n infrastruktuurin kautta. Jotkut Euroopan maat lähettävät kilpailua myös muilla kanavilla, kuten :
Itävalta: ORF Sport+, ORF Online
Belgia: RTBF, VRT, Sporza, VRT Max.
Tšekki: Ceská Televize - CT Sport ja CT Sport Plus.
Ranska: L'Équipe
Kreikka: Mega News
Norja: NRKTV, NRK 1, NRK 2.
Alankomaat: NOS, NPO Extra
Portugali: RTP 1, RTP Play
Espanja: Esports 3, 3Cat
Ruotsi: TV4
Turkkiye: TRT
Muista, että liigan neljä parasta joukkuetta pääsee puolivälieriin, kun taas sijoille 5-12 sijoittuneet joukkueet pääsevät pudotuspelikierrokselle ja 13. sijan alapuolella olevat joukkueet putoavat pois. Seuraavat pelipäivät ovat marraskuussa (11-12 ja 19-20) ja joulukuussa (9-10 ja 17). Pudotuspelivaiheen pudotuspelit pelataan helmikuussa ja puolivälierät huhtikuussa 2026.
Naisten Mestarien liigan loppuottelu järjestetään tänä vuonna Oslossa 22.-24. toukokuuta Ullevaal Stadionilla. Arsenal puolustaa titteliä, ja Barcelona ja Olympique Lyon haluavat varmasti lunastaa pokaalinsa takaisin. Kenen uskot voittavan naisten Mestarien liigan tänä vuonna?