Venäjä käynnistää uuden yöllisen iskujen aallon Ukrainaan

Hyökkäysten kohteena olivat Kiovan, Odesan, Tšernihivin, Dnipron, Kirovohradin, Poltavan, Vinnytsian, Zaporizhzhian, Tšerkasyn ja Sumyn alueet.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-10-22

Saimme juuri uutisen, että venäläiset lennokki- ja ohjushyökkäykset iskivät useisiin ukrainalaisiin kaupunkeihin yön aikana, tappoivat ainakin 6 ihmistä, haavoittivat 17:ää ja vahingoittivat asuin- ja energiakohteita.

Iskut osuivat samaan aikaan kuin presidentti Volodymyr Zelenskin matka Ruotsiin, jossa hänen odotetaan ajavan syvempiä puolustussuhteita rauhanneuvottelujen pysähtyessä.

Paikalliset viranomaiset raportoivat laajoista sähkökatkoista ja tulipaloista Kiovassa ja muilla alueilla sen jälkeen, kun siepattujen lennokkien jäänteet osuivat koteihin ja teollisuusalueille.

Hyökkäys, jota Zelensky kuvaili "ilkeäksi", tapahtuu samaan aikaan, kun Ukraina vaatii yhä enemmän länsimaiden tukea Venäjän kiihtyvää hyökkäystä vastaan.

Mitä mieltä sinä olet tästä? Jos haluat tietää lisää yksityiskohtia, voit tietysti tehdä sen alla olevasta viestistä tai seuraavasta linkistä. Go!

<social>https://x.com/ZelenskyyUa/status/1980879700894339375</social>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin