Grigor Dimitrov palaa tenniskentälle tänään iltapäivällä Wimbledon-tappionsa jälkeen, kun hän oli alistamassa Sinneriä

Grigor Dimitrov vs. Giovanni Mpetshi Perricard, klo 20.00.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2025-10-27

Grigor Dimitrov pelaa tänään iltapäivällä (aikaisintaan klo 20.00 Suomen aikaa) 64 kierroksen ottelun Giovanni Mpetshi Perricardia vastaan ensimmäisessä tennisottelussaan sen jälkeen, kun hän sai sydäntäsärkevän loukkaantumisen Wimbledonin 16 kierroksella, jossa hän oli hyvin lähellä voittaa Jannik Sinnerin, mutta joutui vetäytymään rintalihasvamman vuoksi.

Sinner jatkoi turnauksen voittoa ja löi finaalissa Carlos Alcarazin, mutta historia oli vähällä muuttua, sillä bulgarialainen johti kahdessa ensimmäisessä erässä 6-3, 7-5. Hän keskeytti, kun kolmas erä oli 2-2, ja Sinner eteni automaattisesti puolivälieriin. "En ota tätä ollenkaan voittona", italialainen sanoi.

14 viikkoa myöhemmin Dimitrov tekee paluun Pariisin Mastersissa, jossa hän ylsi finaaliin vuonna 2023, vuoden viimeisessä isossa turnauksessa ennen ATP:n finaaleja (joihin Dimitrovilla ei ole mahdollisuutta päästä). Hän myönsi, että hänen päätavoitteensa on "palata täysillä ensi vuonna, mutta se on minulle suuri haaste juuri nyt vain nähdä, miten keho reagoi" (via ATP Tour).

"On paljon hyviä ja ristiriitaisia tunteita mitä positiivisimmalla tavalla, mutta on kiva olla takaisin poikien kanssa ja alkaa taas haastaa toisiaan", Dimitrov sanoi ja myönsi yrittävänsä pitää asiat yksinkertaisina paluussaan. Hän kohtaa 64 kierroksella paikallisen suosikin Perricardin. Jos hän voittaa, hän kohtaa Jaume Munarin tai Daniil Medvedevin.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin