Myös Naughty Dogin kanssaperustajana ansioitunut Rubin ei säästellyt sanojaan kertoessaan GI:lle kuinka 4A Games kehitti peliä budjetilla, joka oli vain kymmenisen prosenttia siitä millä näiden kilpailijat toimivat.
Rubinin mukaan 4A:n kehittäjät istuivat taitettavilla tuoleilla, kyynärpäät toisiaan vasten korttipyötien ääressä. Kokonaisuus näytti enemmän koulun ruokalalta kuin pelistudiolta.
Rubin koitti saada kehittäjille Aeron-tuoleja, mutta ne eivät mahtuneet toimistoon, ja ne, kuten kaikki muukin kallis, oli pakko salakuljettaa Ukrainaan. Kehittäjäkoneet ja muu rauta piti tuoda maahan reppuihin piilotettuina etteivät ahnaat tullimiehet olisi varastaneet niitä.
Myös sähkö oli 4A:n toimistossa kortilla, ja ajanmukainen julkaisu piti varmistaa tuomalla studioon raksoille tarkoitettuja generaattoreita. Nämä pitivät myös kehittäjiä jäätymästä.
Rubin sätti anteliaasti THQ:n alkuperäistä tuottajaa, joka vaati kehittäjää sovittamaan moninpelin ja co-op -pelimuodon samaan aikatauluun ja budjettiin. Rubinia harmittaa ajatus siitä, millainen peli olisikaan voinut olla, jos 4A:ta olisi kohdeltu paremmin.
Vauhtiin päästyään Rubin muisti myös sättiä 4A:n uutta julkaisijaa Koch Mediaa / Deep Silveriä siitä, että he eivät pidä kehittäjää mitenkään esillä. Tästä syntyikin sanasota Rubinin ja Deep Silverin PR-edustajan välillä, joka jatkuu edelleen.