Kylian Mbappé Pariisin vuoden 2015 iskujen vuosipäivästä: "On MM-karsintaottelu, mutta on paljon tärkeämpiä asioita "

Kylian Mbappé kertoi, että he kunnioittavat 13. marraskuuta 2015 tapahtuneiden terrori-iskujen uhreja MM-karsintaottelussa Ranska-Ukraina.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2025-11-12

Ranska pelaa MM-karsintaottelun Ukrainaa vastaan Stade de France -stadionilla huomenna (klo 21.45 Suomen aikaa) päivänä, jolloin tulee kuluneeksi kymmenen vuotta Pariisissa 13. marraskuuta 2015 tapahtuneista tappavista terrori-iskuista. Koordinoidut iskut alkoivat Stade de France -stadionilta, jossa kolme itsemurhapommittajaa räjäytti pommit stadionin ulkopuolella ja tappoi yhden ihmisen. He eivät päässeet stadionille, jossa he suunnittelivat paljon suurempaa verilöylyä Ranskan ja Saksan välisen ystävyysottelun aikana, johon silloinen presidentti François Hollande osallistui.

Joukkueen kapteeni Kylian Mbappé puhui lehdistötilaisuudessa ennen ottelua ja muisteli traagista päivää ja sanoi, että he yrittävät kunnioittaa uhreja. "Koko Ranskan joukkueen, henkilökunnan, pelaajien ja kaikkien asianosaisten puolesta, koska en tiedä, onko kaikilla mahdollisuus puhua siitä torstaina, kaikki tietävät, että huomenna on erityinen päivä, ei hyvällä tavalla, joten halusimme ilmaista ajatuksemme kaikille niille, jotka ovat menettäneet rakkaitaan, jotka ovat saattaneet loukkaantua tai vaikuttaa henkisesti tai fyysisesti", Mbappé sanoi.

<social>https://x.com/AlertesInfos/status/1988572021714809249</social>

"Haluamme saada ranskalaiset ymmärtämään, että vaikka käynnissä on MM-karsintaottelu, on paljon tärkeämpiä asioita. Ja tämän valitettavan historiallisen päivän muistaminen on yksi niistä. Emme ole irrallaan siitä, ja halusimme ilmaista ajatuksemme koko Ranskan kansan puolesta".

26-vuotias hyökkääjä muisteli olleensa Monacossa tapahtumahetkellä ja saaneensa uutiset kuten kaikki muutkin, ja kertoi tuntevansa pelkoa vanhempiensa puolesta, jotka asuvat Bondyssa. Vielä teini-ikäinen Mbappé debytoi ykkösjoukkueessa vasta vuonna 2017, samana vuonna, kun hän sai ennätyksellisen siirron PSG:hen.

Myös Ranskan manageri Didier Deschamps oli tuona päivänä penkillä. Kymmenen vuoden takaisesta joukkueesta on huomenna mukana myös vain yksi pelaaja, puolustaja Lucas Digne. Jos Ranska voittaa ottelun, se pääsee MM-kisoihin, mutta kuten kapteeni Mbappé muistutti, on tärkeämpiäkin asioita kuin jalkapallo.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin