Vuonna 2016 ilmestyneen, näyttävästi epäonnistuneen Ghostbusters-rebootin jälkeen Ghostbusters: Afterlife sai hyvän vastaanoton ja sitä pidettiin hittielokuvana. Jatko-osa Ghostbusters: Frozen Empire menestyi kuitenkin hieman huonommin, ja monet ihmettelevät, mitä tulevaisuus tuo elokuvasarjalle tullessaan.
Yksi henkilö, joka on asian ytimessä, on Dan Aykroyd, joka loi konseptin vuonna 1984 yhdessä Harold Ramisin kanssa ja näyttelee tietysti myös kummitustenmetsästäjä Ray Stantzia. Kun hän äskettäin esiintyi Talking Strange -podcastissa, keskustelu kääntyi luonnollisesti muun muassa Ghostbustersiin, ja hän sanoi (fanisivusto Ghostbusters Newsin transkriboimana), että uusi elokuva on tulossa jossain vaiheessa:
"No, joo, voisimme varmasti käyttää vaaleanpunaista limaa milloin tahansa. Katsomme, mitä teemme seuraavan Ghostbusters-elokuvan suhteen, ja sellainen tulee. Kyse on vain siitä, mitä tietä aiomme käyttää. Luulen, että kun otetaan huomioon nykymaailman luovat ihmiset, miten voitte olla ottamatta huomioon joitakin asioita, jotka liittyvät ihmislajin hirvittävään käytökseen. Sitä voidaan tarkastella. Ehkä se ilmenee jonkinlaisena pahan muodostelmana. En ole varma, mutta Jason (Reitman) työskentelee yhdessä Ghost Corpsin luovan ryhmän kanssa Los Angelesissa. Ja olen hyvin kiinnostunut näkemään, mitä siitä syntyy."
Se ei kuitenkaan ole ainoa Ghostbusters-aiheinen asia, jota voimme odottaa innolla, sillä työn alla on myös animaatiosarja, ja ilmeisesti se julkaistaan melko pian:
"Teemme todella siistiä animaatiosarjaa Ghostbustersista. Se ilmestyy melko pian. Hahmot ja koko Manhattanin ulkoasu ovat todella jännittäviä. Joten uskon, että noilla käsikirjoittajilla on ehkä mahdollisuus käsitellä joitakin asioita, joita meidän on parannettava ja jatkettava elämäämme."
Voit katsoa koko haastattelun alta, jossa Aykroyd keskustelee myös siitä, pidetäänkö hänen vierailevaa esiintymistään elokuvassa Casper Ghostbustersin kaanonina.
<social>https://www.youtube.com/watch?v=yum6IQyxDcQ</social>