Huhu: Sony perumassa käytettyjen pelien systeeminsä

Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2013-05-27

Microsoft on aiheuttanut kuohuntaa Xbox Oneen liittyvällä järjestelmällä, joka uhkaa romahduttaa käytettyjen pelien vaihtelun ja myynnin. Xbox Onella peli lukitaan käyttäjän Live-tiliin ja eteenpäinmyynti on mahdollista vain Microsoftin järjestelmän kautta, minimoiden kauppojen osuutta ja siirtäen tuottoa julkaisijoille.

Sonyn uumoillaan kehittävän samanlaista järjestelmää, mutta tulleen katumapäälle nähtyään negatiivisen reaktion Microsoftin systeemiin.

Uutinen juontaa juurensa Gametrailersin tuoreimpaan Bonus Round -ohjelmaan, jossa Geoff Keighley toteaa, että vaikka Sony on toistaiseksi esiintynyt valkeana ritarina käytettyjen pelien kaupassa, mielikuva ei ole täysin todenmukainen.

Neogafin käyttäjän FamousMortimerin mukaan Keighley on oikeassa, mutta myöhässä.

"Voin sanoa varmuudella, ettei Microsoftin kuluneen viikon PR-painajainen ole jäänyt Sonylta huomaamatta, ja heillä todella on käytettyjen pelien 'ratkaisu', jonka käytöstä on väännetty kättä kuukausien ajan. Tämänviikkoinen on puskemassa heitä vahvasti siihen, ettei sitä käytettäisi."

Netissä kuka tahansa voi tietysti sanoa mitä tahansa, mutta FamousMortimer on ollut aiemmin oikeassa Sonyyn liittyvissä asioissa.

Sony on virallisesti sanonut vain, että käytetyt pelit toimivat PS4:llä. Yhtiö on patentoinut järjestelmän, jolla voidaan kontrolloida niiden myyntiä.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin