Huhu: ainakin yksi laajennus on tulossa Resident Evil Requiemiin

Lähteen mukaan se keskittyy Alyssa Ashcroftiin, joka debytoi alun perin Resident Evil Outbreakissa vuodelta 2004.
Kirjoittaja: Jonas Mäki
Julkaistu 2025-11-21

Helmikuun 27. päivä saa ensi-iltansa Resident Evil Requiem, Capcomin rakastetun kauhusaagan seuraava osa. Odotukset ovat korkealla, ja näyttää siltä, että voimme odottaa lisää sisältöä julkaisun jälkeen.

Näin ainakin väittää arvostettu Capcomin sisäpiiriläinen Dusk Golem, joka kirjoitti sosiaalisessa mediassa, että "ainakin yksi DLC Resident Evil Requiem -peliin on varmasti <em>kehitteillä juuri nyt". Emme tiedä tarkalleen, mistä tässä tulee olemaan kyse, mutta samainen lähde näyttää tietävän vastauksen, sillä hän kirjoittaa, että hän on "kuullut siitä muutaman kerran, uskoakseni sen pääosassa on Alyssa".

Hän viittaa Alyssa Ashcroftiin, joka on päähenkilö Grace Ashcroftin äiti. Hän on kuollut pääjuonessa ja kuoli Wrenwood-hotellissa Raccoon Cityssä, mikä tekee siitä tärkeän paikan. Jos oletetaan, että tämä laajennus tapahtuu ainakin osittain hänen elossa ollessaan (mikä vaikuttaa järkevältä), se näyttää olevan jonkinlainen tarinan prologi.

Nämä ovat tietysti vain huhuja, mutta Dusk Golem on toistuvasti osoittanut olevansa hyvin perillä Capcomin toiminnasta.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin