Naisten jalkapallossa on valtava epätasapaino-ongelma: osa pelaajista pelaa liikaa, osa liian vähän

FIFPRO paheksuu naisten jalkapallossa vallitsevaa hyvin erilaista työmäärää.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2025-12-12

Jalkapalloilijoiden järjestö FIFPRO on julkaissut raportin, jossa se paljastaa naisjalkapallon ristiriitaisuudet: jotkut pelaajat joutuvat pelaamaan liian paljon otteluita vuodessa, kun taas toiset voivat pelata vain liian vähän otteluita vuodessa. Kaksi vastakkaista ongelmaa, jotka koskevat työmäärää, mutta joilla on sama tulos: suurempi loukkaantumisriski. Ja liian vähän pelaavien pelaajien kohdalla ammatillinen kasvu on vähäisempää.

FIFPRO kuvailee naisten ammattilaisjalkapalloa "kaksinopeuksiseksi alaksi". Pyramidin huipulla jotkut pelaajat joutuvat alttiiksi yhä suuremmalle ottelu- ja matkakuormalle, ja heillä on hyvin vähän aikaa levätä. Kyse on samasta ongelmasta, joka on vaivannut miesten jalkapalloa: pelaajat, jotka joutuvat pelaamaan liian monta ottelua vuodessa, erityisesti ne, joilla on kansainvälisiä tehtäviä seurojensa ulkopuolella, mikä lisää loukkaantumisriskiä.

Kolminkertainen Ballon d'Or -voittaja Aitana Bonmatí pelasi viime kaudella 60 kertaa, kun hän vei Barcelonan Espanjan cupin ja Mestarien liigan finaaliin ja Espanjan EM-finaaliin. Hän loukkaantui hiljattain Kansojen liigan finaalissa ja on poissa viisi kuukautta. Ja Linda Caicedo pelasi 62 ottelua Real Madridissa ja Kolumbiassa ja matkusti kauden aikana 95 000 kilometriä 18 matkalla.

Vähemmän otteluita pelaaminen lisää loukkaantumisriskiä ja hidastaa kasvua.

Mutta kun naisten jalkapallo kasvaa edelleen eri tahtiin eri puolilla maailmaa, epätasa-arvo kasvaa, kun jotkut pelaajat eivät pääse pelaamaan tarpeeksi kilpailullisia pelejä (maat, joissa on pienemmät liigat ja vähemmän kilpailuja), mikä lisää myös loukkaantumisriskiä. Eikä siinä vielä kaikki: vähemmän otteluita pelanneet pelaajat eivät voi kehittyä ammatillisesti, ja heillä on vähemmän mahdollisuuksia tehdä sopimus isompiin seuroihin tai saada kutsu maajoukkueeseensa.

Raportissa todetaan, että Ranskan ja Saksan ylemmillä sarjatasoilla keskimääräinen pelaaja pelaa vain 13 tai 14 ottelua kaudessa. Italiassa AS Roman pelaajilla oli keskimäärin 90 prosenttia enemmän peliaikaa kuin Sampdorian pelaajilla, vaikka ne pelasivat samassa sarjassa.

"Kotimaisten ja kansainvälisten pelien vähyys asettaa useimmat muut pelaajat kehityshaasteiden ja loukkaantumisten vaaraan", sanoo FIFPRO. "Raportissa vaaditaan liigan laajentamista ja investointeja sekä suojattuja työpaikkoja pelaajille ja vedotaan liittoihin, jotta ne investoisivat tarjotakseen ympäristöjä, joissa maajoukkuepelaajat voivat menestyä."

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin