Trumpin perheyritys on lykännyt 499 dollarin hintaisen kullanvärisen älypuhelimensa T1:n julkaisua vedoten Yhdysvaltain hallituksen hiljattaisen sulkemisen aiheuttamiin toimitushäiriöihin.
Trump Organizationin lisenssisopimuksen nojalla lanseerattu Trump Mobile oli luvannut, että laite toimitetaan vuoden 2025 loppuun mennessä. "Ylpeän amerikkalaiseksi" mainostetulla T1:llä pyritään kilpailemaan Applen ja Samsungin kanssa, vaikka suurin osa Yhdysvalloissa myytävistä älypuhelimista valmistetaan ulkomailla. Puhelimen ennakkotilanneet asiakkaat olivat jo maksaneet 100 dollarin käsirahan.
Donald Trumpin poikien Donald Jr:n ja Ericin johtama hanke on osa laajempaa pyrkimystä hyödyntää perheen poliittista tuotemerkkiä rahallisesti, ja se liittyy Trump-merkkisiin kelloihin, jalkineisiin, Raamattuihin ja televiestintäpalveluihin. T1:n mukana tulee myös 47,45 dollarin kuukausipalvelusuunnitelma, joka viittaa Trumpin asemaan Yhdysvaltain 47. presidenttinä.
Vielä on epäselvää, missä laite lopulta valmistetaan, sillä kotimainen älypuhelintuotanto on rajallista. Trump Mobilen siirtyminen elektroniikka- ja televiestintäalalle herättää mahdollisia eturistiriitakysymyksiä, kun otetaan huomioon liittovaltion valvonta vahvasti säännellyllä alalla. Toistaiseksi T1:n tarkka julkaisupäivä on edelleen epävarma, ja yhtiö varoittaa lisäviivästyksistä vuoteen 2026 asti.