PDC:n maailmanmestaruuskilpailut ovat loppusuoralla, ja välierät alkavat perjantaina 2. tammikuuta kello 19.00 GMT, ja Luke Littler on neljän parhaan joukossa voitettuaan Krzysztof Ratajskin 5-0. Kyseessä on hänen kolmas PDC-puolivälieränsä peräkkäin, ja puolustava mestari kohtaa välierissä Ryan Searlen.
Gary Anderson puolestaan kohtaa tänä iltana Gian van Veenin sen jälkeen, kun Luke Humphries, 30, kukisti hollantilaispelaajan 5-1 1. tammikuuta puolivälierissä. Humphries voitti vuoden 2024 turnauksen, mutta nyt kymmenentenä sijoitettuna aloittanut van Veen, 23, nousee väliaikaisesti kolmanneksi PDC:n maailmanlistalla.
"Viimeisen pelin jälkeen joku kysyi minulta, oliko se urani suurin voitto, ja sanoin, että ei, se oli EM-finaali. Nyt se on luultavasti tämä voitto tänä iltana. Olen niin ylpeä", Van Veen sanoi Sky Sportsille. Van Veen voitti hiljattain toisen nuorten maailmanmestaruutensa peräkkäin.
<social>https://x.com/OfficialPDC/status/2006841898963505535</social>