Ei ole kovinkaan usein pelejä, jotka ovat kokeneet samanlaisia kehitysestejä ja takaiskuja kuin Hytale on kokenut, jotka todella saapuvat ja päätyvät fanien käsiin. Mutta kunnia Hypixel-tiimille, vaikka he menettivät Riot Gamesin julkaisutuen, he eivät luovuttaneet projektin suhteen ja nyt se on toteutumassa.
Kauan odotettu Early Access -versio Minecraft-haastajasta käynnistyy tänään, ja sen jälkeen kun fanit ovat voineet osoittaa tukensa joulukuun alusta lähtien ostamalla pelin ennakkoon, Hypixelin perustaja Simon Collins-Laflamme on nyt ottanut sosiaalisessa mediassa paljastaakseen, että kiinnostus on ollut niin suurta tänä aikana, että pelillä on nyt varmistettu rahoitus seuraavaksi kahdeksi vuodeksi.
"On ilo ilmoittaa, että olemme virallisesti varmistaneet kahden seuraavan vuoden kehityskustannukset ennakko-ostojen kautta. Yhdessä kymmenen vuoden henkilökohtaisen sitoumukseni kanssa tulevaisuus näyttää erittäin vahvalta".
<social>https://x.com/Simon_Hypixel/status/2010691717637222614</social>
Suuri kysymys on nyt se, pystyykö Hypixel säilyttämään yleisönsä ja sitouttamaan sen, jotta kiinnostus ja tuki jatkuvat yli kahden seuraavan tuotantovuoden ajan. Tiedämme kuitenkin, että Hypixel ei ole lainkaan pieni studio, sillä Collins-Laflamme toteaa myös, että kehitystiimissä työskentelee tällä hetkellä yli 50 henkilöä.
Aiotko tutustua Hytaleen myöhemmin tänään?