Trumpin matka Maailman talousfoorumiin Davosiin sai yllättävän käänteen yöllä, kun Air Force One, ikoninen Boeing 747, joutui keskeyttämään transatlanttisen lentonsa pienen sähköongelman vuoksi.
Virallisesti VC-25A-nimellä tunnettu nelimoottorinen suihkukone palasi turvallisesti Joint Base Andrewsin tukikohtaan Marylandiin, minkä vuoksi presidentti ja hänen tiiminsä joutuivat nousemaan varakoneeseen, Boeing C-32A:han, joka on muunnettu 757-kone, jatkaakseen matkaa.
Vaikka viivästys oli lyhyt, se herätti ilmailun harrastajien ja maailmanlaajuisten katsojien huomion, ja Flightradar24 raportoi, että yli 112 000 käyttäjää seurasi lentokoneen etenemistä verkossa. Trump laskeutui lopulta Zürichiin keskiviikkona iltapäivällä, noin kolme tuntia alkuperäistä aikataulua myöhemmin, ennen odotettua puhettaan Davosissa.
<social>https://x.com/flightradar24/status/2013938690934927861?s=20</social>
<social>https://www.instagram.com/p/DTxYmXak2fx/</social>
"Lentoonlähdön jälkeen AF1:n miehistö havaitsi pienen sähköongelman. AF1 palaa varovaisuuden vuoksi Joint Base Andrewsiin", Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt sanoi ja totesi, että presidentin matkasuunnitelmat jatkuvat keskeytyksettä.
Tapaus on herättänyt uudelleen keskustelua VC-25A-koneiden ikääntymisestä. Air Force One on pitkään ollut synonyymi 747-200:lle, mutta 1990-luvulla käyttöön otettu kone on nyt korvaamisen tarpeessa.
Uusi 747-8-malli, jonka oli alun perin tarkoitus tulla käyttöön lähivuosina, on lykätty vuoteen 2028, joten C-32A (jota käytetään yleensä Air Force Two -lentoyhtiönä) on väliaikaiskone korkean profiilin kansainvälisillä lennoilla.
Draamasta huolimatta C-32A suoriutui matkasta tehokkaasti, sillä se nousi ilmaan vain 58 minuuttia 747:n paluun jälkeen ja laskeutui turvallisesti Sveitsiin. Vaikka episodi oli toiminnallisesti vähäinen, se toi esiin presidentin matkojen monimutkaisen logistiikan ja korkeat panokset, ja se on lisännyt Trumpin transatlanttisiin matkoihin liittyvää kiehtovuutta (ja tarkkailua) ennen Davosin kokouksiaan...