Manchester Cityn pelaajat hyvittävät liput faneille "nolon" 3-1-tappion jälkeen Norjassa

Man Cityn pelaajat tietävät, että he todella mokasivat Bodøssä.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2026-01-21

Manchester City kärsi Mestareiden liigan toiseksi viimeisellä liigavaiheen kierroksella katastrofaalisen tappion FK Bodø/Glimtille, jolla voi olla seurauksia, sillä nyt Cityn on pakko voittaa ensi viikolla tuleva ottelu varmistaakseen 8 parhaan joukkoon pääsyn ja välttääkseen pudotuspelikierroksen pelaamisen.

Pep Guardiolan joukkue matkusti ensimmäistä kertaa Norjaan kohtaamaan joukkueen, joka päätti runkosarjakauden 30. marraskuuta (sijoittuen Norjan liigan Eliteserienin kakkoseksi Vikingin taakse) ja on pelannut vain Mestarien liigan otteluita ja joitakin ystävyysotteluita... ja silti kärsi 3-1-tappion, jossa Ballon d'Or -voittaja Rodri näki punaisen kortin. Erling Haaland sanoi jopa, että tulos oli "nolo".

Noin 374 Manchester Cityn kannattajaa matkusti Norjaan pakkasessa katsomaan ottelua, ja tietäen pettäneensä heidät, pelaajat ovat päättäneet maksaa kannattajien lippukulut. Cityn kapteeniryhmä, johon kuuluvat Bernardo Silva, Ruben Dias, Rodri ja Erling Haaland, sanoi, että "kannattajamme merkitsevät meille kaikkea. Tiedämme, millaisen uhrauksen fanimme tekevät matkustaessaan ympäri maailmaa kannustaakseen meitä kotona ja vieraissa, emmekä tule koskaan pitämään sitä itsestäänselvyytenä. He ovat maailman parhaita faneja."

"Myönnämme myös, että se oli paljon matkustamista faneille, jotka tukivat meitä pakkasessa koko vaikean illan ajan kentällä", pelaajat lisäsivät. Pelilippu maksoi noin 25 puntaa, joten pelaajat maksavat noin 9 357 puntaa. "Näiden lippujen kustannusten kattaminen Bodoon matkustaneille faneille on vähintä, mitä voimme tehdä."

BBC:n mukaan ele on otettu kannattajakerhossa (OSC) hyvin vastaan, ja osa faneista oli jo pyytänyt lippujen palautusta. Manchester City on aloittanut erittäin epätasaisen vuoden 2026, sillä se on hävinnyt kahdesti ja pelannut kolmesti tasapelin kaikissa kilpailuissa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin