Fezin luoja haistatteli Microsoftille

Kirjoittaja: Mika Sorvari
Julkaistu 2013-06-28

Fezin luoja Phil Fish tunnetaan siitä, että tämä on aina valmis ilmaisemaan itseään ilman turhia pidäkkeitä. Tällä kertaa Fishin sanaista raippaa sai maistaa Microsoft.

Fish aloitti twiittaamalla, kuinka Microsoft oli Fezin julkaisija Xbox 360:lla, mutta ei tehnyt mitään pelin eteen. Ei mainostusta, ei festivaaleja, eikä yhtä ainutta mainintaa uutiskirjeissä tai konferensseissa.

Ainoa mitä Fez sai, oli MS Game Studiosin mustan logon pelin alkuun, jonka Fish sanoo esittävän kuolemaa, tai mahdollisesti sielun karkaamista ahterin kautta.

Fish raivosi myös siitä, kuinka Fez jäi ilman kansikuvaa ensimmäisen viikkonsa ajaksi Xboxilla, joka tunnetusti on tärkein viikko pelin myyntien kannalta.

Monet Fishin twitteriä lukevat rohkaisivat tätä siirtymään Sonyn puolelle, ja luultavaa on, etteivät ainakaan Microsoftin portit enää aukea tämän tykityksen jäljiltä.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin