Australiassa vietetään kansallista surupäivää Bondi Beachin verilöylyn uhrien muistoksi

Puolitangossa olevat liput ja Sydneyn muistotilaisuus kunnioittavat 15:tä Hanukka-juhlaan tehdyssä iskussa kuollutta.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2026-01-22

Australiassa vietettiin torstaina kansallista surupäivää Bondi Beachin tuhoisassa iskussa, maan tappavimmassa joukkoampumisessa vuosikymmeniin, kuolleiden 15 ihmisen muistoksi. Liput liehuivat puolitangossa eri puolilla maata, ja Sydneyn ikonisessa oopperatalossa järjestettiin muistotilaisuus.

Joulukuun 14. päivänä tehty isku kohdistui hanukka-juhlaan, ja isän ja pojan väitetään tehneen sen islamilaisen valtion innoittamana, minkä hallitus on luokitellut australialaisiin juutalaisiin kohdistuneeksi terroriteoksi.

<social>https://x.com/AlboMP/status/2014088285354860805?s=20</social>

<social>https://x.com/AlboMP/status/2014108499341697329?s=20</social>

Bondi Beachin verilöyly

"Tänään meillä on tilaisuus muistaa ja kunnioittaa 15 kuolonuhria", pääministeri Anthony Albanese sanoi. "Kansakuntana meillä on tilaisuus kietoa kädet juutalaisyhteisön ympärille, sillä ihmiset joutuivat kohteeksi, koska he olivat australialaisia juutalaisia."

Uhrien kunniaksi pidetään minuutin hiljaisuus, joka lähetetään suurilla televisiokanavilla hieman kello 19.00 paikallista aikaa (Suomessa klo 10.00). Opera House -tapahtuman osanottajat, joihin kuuluu myös surmansa saaneiden sukulaisia, sytyttävät kynttilöitä, kuulevat puheita, rukouksia ja videomuistamisia. Suuret rakennukset eri puolilla Australiaa, kuten Melbournen ja Perthin krikettistadionit, valaistaan muistoksi.

Tragedia on herättänyt kansallista keskustelua asevalvonnasta ja antisemitismistä. Parlamentti hyväksyi hiljattain lain, joka mahdollistaa kansallisen aseiden takaisinosto-ohjelman ja tiukentaa taustatarkastuksia, ja parhaillaan harkitaan erillistä lainsäädäntöä, jolla alennetaan vihapuheiden syytteeseenpanon kynnystä.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin