Sonic Team on "aina miettimässä, kuka voisi olla seuraava" cameoa varten Sonic Racing: Crossworldsissa

Ja he ovat avoimia Segan legacy-ikoneille, "deep cut" -hahmoille Sonicin rikkaasta historiasta ja vielä useammille vieraileville esiintymisille.
Kirjoittaja: Jonas Mäki
Julkaistu 2026-01-26

Joukko ilmaisia hahmoja on jo julkaistu Sonic Racing: Crossworldsiin, aivan kuten Sega lupasi. Mutta saatuaan hyviä arvosteluja, myytyään hyvin ja saatuaan paljon pelaajia Steamissa ja muilla alustoilla, näyttää siltä, että saamme jopa enemmän kuin alun perin suunniteltiin.

MCV-lehden haastattelussa (VGC:n kautta) Sonic Teamin pomo Takashi Iizuka sanoo, että he ovat avoimia jatkamaan Segan rikkaan historian tutkimista - jossa he ovat jo julkaisseet hahmoja, kuten Hatsune Miku, Personan päähenkilö Joker, uusi Like a Dragon -sankari Ichiban Kasuga ja unidemoni Nights, ja Monkey Ballin ikonin AiAi odottaa nurkan takana. Hän sanoo, että meidän pitäisi pitää silmämme auki ja näyttää vihjaavan, että voi olla enemmän kuin mitä on jo vahvistettu:

"Segalla on niin rikas valikoima hahmoja, ja Sonic Racing: Crossworlds on loistava paikka juhlistaa tätä perintöä. Mietimme aina, kuka voisi olla seuraava, joten pidä silmällä lisää ilmoituksia, kun kausi jatkuu."

Hän ei kuitenkaan halua mukaan vain Segan rakastettuja ikoneita, vaan myös tuntemattomampia Sonic-hahmoja, kuten jostakin Sonicin tv-sarjasta tai IDW:n sarjakuvista:

"Laajennettuun Sonic-universumiin liittyy paljon intohimoa, ja olemme valmiita ottamaan mukaan "syvälle meneviä" hahmoja, jos tilaisuus tuntuu oikealta. Haluamme, että Sonic Racing: Crossworlds edustaa kaikkia Sonicin aikakausia."

Segan omien hahmojen lisäksi ei tietenkään ole mahdotonta, että luvassa on lisää kolmannen osapuolen vierailevia esiintymisiä jo julkaistujen Steven ja Alexin (siis Minecraft), Pac-Manin ja tulevan fanisuosikki Mega Manin tyyliin. Iizuka haluaa kuitenkin, että lisäykset ovat "luonnollinen jatke Sonic-universumille eikä vain markkinointimahdollisuus", mikä tarkoittaa lähinnä hahmoja, jotka ovat "jotain hauskaa ja visuaalisesti ainutlaatuista".

Olemme aiemmin kertoneet, että pelinjohtaja Ken Kobayakawan mukaan vuosi 2026 tulee olemaan "vuosi, jolloin tulemme yllättämään kaikki keskittyen 'hauskoihin peleihin', joita voi odottaa tiimiltä, jolla on arcade-juuret". Yhdistettynä siihen, mitä Sonic Teamin toimitusjohtaja Iizuka sanoo edellä, näyttää siltä, että edessä on paljon hauskaa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin