Darkest Dungeonin kehittäjät, Red Hook Studios, ovat vahvistaneet, että grimdark-fantasiallisen roguelike-pelin lautapeli-spin-off ei tule lähiaikoina hyllyille, koska lautapelien kehittäjän Mythic Studiosin taloudellinen tilanne on huono.
"Kuten monet teistä tietävät, Mythic Gamesin taloudellinen tilanne on ollut kireä viime vuosina. Olemme pitäneet tilannetta silmällä ja toivoneet parasta. Valitettavasti tässä vaiheessa Mythic Games ei enää pysty valmistamaan tai toimittamaan Darkest Dungeon -lautapeliä", Red Hook kirjoittaa Darkest Dungeon -sivustolla. "Luotimme siihen, että Mythic Games pitää lupauksensa ja ylläpitää Darkest Dungeonin nimeä. Emme kaunistele sanoja, heidän romahduksensa ja kyvyttömyytensä täyttää Wave 2 -tilauksia on valtavan pettymyskehitys ja tiedämme, että se vaikuttaa syvästi moniin Darkest Dungeon -faneihin."
Tämä valitettava tilanne ei tarkoita Darkest Dungeon -lautapelin täydellistä kuolemaa, sillä Red Hook on vahvistanut, että kaikkien pelin tukijoiden olisi pitänyt jo saada sähköpostiviesti, joka sisältää kaikki pelitiedostot, mukaan lukien säännöt, 3D-mallit ja paljon muuta. On toiveita, että fanit voivat halutessaan tehdä pelin itse, mutta Red Hookilla ei ole kapasiteettia valmistaa ja levittää lautapeliä itse.
Kannattaa myös huomata, että nämä taloudelliset ongelmat eivät näytä ulottuvan Red Hookiin, vaan koskevat vain Mythic Gamesia. Darkest Dungeon -pelisarjan tulevaisuudestakaan ei siis kannata olla liikaa huolissaan.