Coco Gauff kärsi Australian avoimissa valtavan pettymyksen häviten Elina Svitolinalle puolivälierässä 6-1, 6-2 vain 59 minuutissa. Maailmanlistan kolmonen teki ottelussa 26 väärentämätöntä virhettä ja löi vain kolme puhdasta voittajaa 15 pelissä, ja myöhemmin hän raivostui luullessaan olevansa yksityisessä paikassa, pukuhuoneeseen johtavalla rampilla: kamerat saivat hänet kiinni siitä, kun hän löi mailansa seitsemän kertaa lattiaan.
Luonnollisesti häneltä kysyttiin purkauksestaan myöhemmin lehdistötilaisuudessa. "Tietyistä hetkistä tuntuu, ettei niitä tarvitse lähettää. Yritin mennä jonnekin, missä en uskonut olevan kameraa, koska en välttämättä pidä mailojen rikkomisesta."
<social>https://x.com/tntsports/status/2016078126741151958</social>
Gauff kertoi, että sama tapahtui Aryna Sabalenkalle US Openin finaalin jälkeen, ja puolustautui sanomalla, että hän lupasi, ettei koskaan riko mailaa sen jälkeen, kun 21-vuotias teki sen Roland Garrosissa "koska minusta tuntuu, ettei se ole hyvä edustus".
Iga Swiatek, joka kärsi myös suuren tappion Elena Rybakinaa vastaan puolivälierissä, puolusti Gauffia ja pyysi pelaajille enemmän yksityisyyttä: "Kysymys kuuluu, olemmeko me tennispelaajia? Vai olemmeko eläimiä eläintarhassa? Olisi mukavaa saada hieman yksityisyyttä", ja selitti, että "muissa urheilulajeissa on joitakin teknisiä asioita, joita haluaa tehdä. Olisi mukavaa, jos olisi tilaa, jossa sitä voisi tehdä ilman, että koko maailma katsoo".