Se alkoi ryminällä, kun saimme kuulla, että Ryan Hurst on valittu Kratoksen rooliin Amazonin tulevaan God of War -sarjaan. Tämän jälkeen vahvistettiin näyttelijät Sifin ja Heimdallin melko pieniin rooleihin. Nyt on aika keskittyä kahteen isompaan rooliin.
Deadline vahvistaa aiemmat huhut ilmoittamalla, että Mandy Patinkin (Criminal Minds, Homeland ja The Princess Bride) on Odin ja Ólafur Darri Ólafsson (Severance ja The Secret Life of Walter Mitty) on Thor God of War -sarjassa.
Tämä tekee täysin selväksi, että Amazon ei ole kiinnostunut siitä, että pelien näyttelijät uusivat roolinsa sarjassa. Toki Ryan Hurst esitti Thoria pelissä, joten hän ei tietenkään voisi olla sekä Kratos että Thor tässä adaptaatiossa. Odinin rooli on melko erilainen, sillä Richard Schiff ei vain näytellyt norjalaista kaikki-isää, vaan antoi hahmolle myös oman näköisyytensä, joten on jokseenkin mielenkiintoista, että Amazon päätyi Patinkiniin.
Kun otetaan huomioon näiden ilmoitusten tiheys, ei pitäisi kestää kauan ennen kuin tiedämme vihdoin, kuka esittää Atreusta, Mimiriä, Freyaa, Brokia, Sindriä ja muita tärkeitä rooleja. Onko sinulla toiveita kenenkään heistä suhteen?