Kuten kaikki tiedämme, Sonic the Hedgehog täyttää 35 vuotta vuonna 2026, ja Sega on sanonut useaan otteeseen, että he aikovat juhlistaa tätä monin eri tavoin. Tämä tarkoittaa, että voimme kohtuudella odottaa kauppatavaraa, DLC:tä olemassa oleviin peleihin, kenties joitain klassikoiden uudelleenjulkaisuja ja paljon muuta.
Fanit toivovat kuitenkin ilmeisesti eniten uutta peliä - ja huhut ovatkin kertoneet sen julkistamisesta vuonna 2026. Mutta ehkäpä pelistä tulee muutakin, sillä elokuvavuotaja Daniel Richtman väittää (kiitos My Nintendo News), että myös animaatiosarja Sonicista on työn alla.
Itse emme tiedä asiasta mitään, mutta Richtman on osoittautunut aiemmin kohtuullisen luotettavaksi, ja Sonic-sarjoja on tapana julkaista aina silloin tällöin, viimeisimpänä Netflix-sarja Sonic Prime vuodelta 2022 (lisäksi spinoff-sarja Knuckles julkaistiin Paramount+/SkyShowtime-kanavalla vuonna 2024). Ei siis vaikuta ollenkaan epätodennäköiseltä, että tämä osoittautuu todeksi, varsinkin kun Sonic täyttää kuitenkin 35 vuotta.
<social>https://x.com/soniccitynet/status/2017897188903243786</social>