Ecuador järkyttää 28-kertaista Davis Cup -voittajaa Australiaa karsintojen ensimmäisellä kierroksella

Australia kärsi yhden Davis Cup -historiansa pahimmista tappioista häviten Ecuadorille 3-1.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2026-02-09

Australia, joka on historiallisesti Davis Cupin toiseksi paras maa 28 mestaruudellaan, vain 32 mestaruutta voittaneen USA:n jälkeen, kärsi yhden pahimmista nöyryytyksistään Davis Cupissa, kun se hävisi karsintojen ensimmäisellä kierroksella Ecuadorille 3-1. Gonzalo Escobar ja Diego Hidalgo kukistivat ratkaisevassa kaksinpelissä Rinky Hijikatan ja Jordan Thompsonin 7-6(5) 6-4. Alvaro Guillen Meza voitti Hijikatan ja maailmanlistalla 257. sijalla oleva Andrés Andrade järkytti 86. sijalla olevaa James Duckworthia.

Australian kärkipelaaja Alex De Minaur, maailmanlistalla kahdeksantena, puuttui Quitossa savella pelanneesta australialaisjoukkueesta, sillä hän pelaa huomenna alkavassa Rotterdam Openissa. Ecuador, jolla ei ole yhtään pelaajaa 200 parhaan joukossa, kohtaa seuraavaksi Ison-Britannian syyskuussa pelattavien karsintojen toisella kierroksella.

<social>https://x.com/DavisCup/status/2020562517060096298</social>

Tämä on leimattu suurimmaksi pettymykseksi Australian kapteenilta Lleyton Hewittilta, joka on ollut joukkueen peräsimessä kymmenen vuotta ja päässyt back to back -finaaleihin vuosina 2022 ja 2023 sekä välieriin vuonna 2024. Viime vuonna Australia ei kuitenkaan päässyt kuuden finalistin joukkoon. Vaikka Australia on toiseksi eniten koristeltu maa, se on voittanut tällä vuosisadalla vain yhden Davis Cupin, vuonna 2007.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin