Kaikkien aikojen parhaiten palkittu naishiihtäjä Lindsey Vonn joutui kaksinkertaiseen jalkaleikkaukseen sunnuntaiaamuna tapahtuneen vakavan kaatumisensa jälkeen, kun hän menetti hallinnan ja lensi ilmaan vain 13 sekuntia laskun aloittamisen jälkeen. Vonnin jalka murtui, ja Reutersin uusien lähteiden mukaan hänelle jouduttiin tekemään kaksi leikkausta, jotka auttavat häntä vakautumaan ja estämään turvotukseen ja verenkiertoon liittyviä komplikaatioita.
Vonn päätti kilpailla yhdeksän päivää sen jälkeen, kun hänen oikean polvensa eturistiside oli revennyt. Jotkut ylistivät tätä tekoa, mutta toiset kritisoivat sitä, sillä he pitivät sitä liian riskialttiina ja vastuuttomana, ensinnäkin itseään kohtaan, mutta myös niitä kohtaan, jotka pitävät häntä esikuvanaan.
Reutersin mukaan Yhdysvaltain hiihto- ja lumilautailujoukkue valitsi Trevisossa, 125 kilometrin päässä Cortina d'Ampezzosta sijaitsevan Ca' Foncellon sairaalan, koska siellä on neurokirurgian osasto. "Iltapäivällä hänelle tehtiin ortopedinen leikkaus vasemman jalan murtuman vakauttamiseksi", sairaala kertoi, joka ei maininnut toista leikkausta.
Joukkue ei ole lähettänyt uutta lausuntoa sunnuntai-iltapäivän lyhyen viestin jälkeen, jossa he sanoivat Vonnin olevan " vakaassa tilassa ja hyvissä käsissä".